Чому димить твердопаливний котел?

30.12.2021

Опалення під час холодів завжди займає чималу частину нашої уваги! Періодично користувачі твердопаливного обладнання стикаються із ситуацією, що димить котел. Це свого роду неполадка, яка потребує втручань. Що саме цьому сприяє? Чому димить котел на твердому паливі? Як уникнути таких ситуацій? Це важливо розібрати, щоб уберегти себе від небажаних наслідків.

Часто димар є причиною задимлення, а точніше його негерметичність або засміченість. Але це далеко ще не всі моменти. Тому варто детальніше розглянути це питання.

Котел димить і дим потрапляє до приміщення

Причиною того, що дим під час роботи обладнання потрапляє до приміщення, може стати неправильно сконструйований або змонтований димар. Внаслідок цього тяги може бути недостатньо, щоб вивести весь дим назовні.

Для попередження цієї проблеми важливо, щоб монтажем димоходу займався фахівець. Він зможе правильно розрахувати діаметр, висоту та кут розміщення димаря, підбере відповідні матеріали. Також дим може потрапляти до приміщення через те, що димар засмітився сажею. Це може статися, якщо неправильно підключити обладнання.

Отже, причини бувають абсолютно різні, але їх можна поділити на кілька груп.
Основні причини чому димить твердопаливний котел:

 1. Неправильна експлуатація котла
 2. Технічні порушення при монтажі обладнання
 3. Недостатня тяга

Розглянемо докладніше...

Неправильна експлуатація котла

 • Твердопаливний котел димить під час завантаження? Часто серед порушень неполадки експлуатації твердопаливного котла є неправильний розпал. Наприклад, існують котли верхнього горіння та нижнього горіння. Тому спалювати паливо необхідно з верхнього шару - в котлах верхнього горіння, і нижнього шару - в котлах нижнього горіння відповідно.
 • Коли котел працює, шиберна заслінка обов'язково має бути відкрита. Це потрібно перевіряти щоразу, тому що про це теж періодично забувають.
 • Також дим може з'явитися через надмірний або, навпаки, дефіцит кисню.У такому випадку варто переглянути налаштування автоматики і виправити ситуацію за допомогою «Регулятора» параметром «продуктивність вентилятора».
 • Однією з причин задимлення котла може стати не прогріта труба. Є один перевірений спосіб. Наприклад, можна зробити перший розпал чимось, що легко розпалюється. Це старі журнали, газета, непотрібна макулатура, папір чи тріска. Тоді потік теплого повітря легко "проб'є" холодний потік. Після чого можна робити основну об'ємну закладку палива. Для того, щоб уникнути цієї причини, необхідно дотримуватись правил експлуатації, робити своєчасне техобслуговування та регулярне прочищення від утворення великої кількості сажі за допомогою спеціальних засобів, типу хімії або чищення вручну совком та щіткою (кочергою). Це стане запорукою для хорошої тяги та відсутності диму у приміщенні.

Також не рекомендується опалювати котел вологими дровами чи дровами смолистих порід. Тому що від цього залежить причина задимлення і частого засмічення димоходів.

Зустрічаються випадки, що при підкиданні дров, котел димить - це скоріше через вологість дров.

Найчастіше, купуючи обладнання, новий власник навіть не відкриває посібник з експлуатації. А в процесі використання виникає низка питань, яких можна було б уникнути. Висновок читайте інструкцію! Це важливо!

Технічні порушення при монтажі обладнання

 • Порушення герметичності димоходу (у такому разі допоможе лише повна заміна труби з якісними герметичними швами) та некоректна висота труби над дахом.Буває, що діаметр труб менше, ніж необхідно при достатній висоті, у такому разі виходом стане додавання ще метра-двох до висоти. Це стабілізує потяг.
 • Відсутність витяжної вентиляції.
 • Неутеплений димар (із зовнішнього боку). Димар дуже потребує теплоізоляції. Температура диму в трубі не повинна бути нижчою від точки роси - 70 градусів.
 • До димового каналу може бути підключене додаткове, яке також підключено до твердопаливного котла.

Недостатня тяга

 • Дим може йти в приміщення, де встановлений казан тому, що недостатній потік повітря.
 • Чудовим рішенням для оптимальної тяги буде мінімальна довжина горизонтальних ділянок труби. Плавні переходи димарів під кутом 45 краще, ніж 90.
 • А ще погодні умови можуть стати причиною задимлення котла. При різких поривах вітру може погіршитися потяг. У такому випадку на закінчення труби можна встановити конус, що несе в собі захисну функцію від вітру. А при установці флюгера можна посилити тягу.

Не намагайтеся бути фахівцем у всіх питаннях, та залучайте майстра для встановлення, який точно знає, як правильно встановити котел, зробити димар та інші роботи. Адже мова про Вашу безпеку!

Зворотна тяга у димарі

Що таке зворотна тяга у твердопаливному котлі? Причина зворотної тяги в димоході?

При правильному режимі роботи котла дим йде вгору і виводиться на вулицю. У разі, коли дим надходить у будинок чи інше приміщення, де встановлено твердопаливний котел, свідчить про порушення. Це порушення і є зворотна тяга.

Зворотна тяга – це рух димових газів вниз, якщо коротко. Таким чином відбувається задимлення приміщення! І якщо своєчасно не реагувати на такі явища, можуть бути серйозні наслідки.

То чому виникає зворотна тяга у димарі? Причинами виникнення може бути відсутність припливної вентиляції., погодні умови, вітер.

Щоб усунути зворотний потяг, необхідно створити правильні. Переглянути параметри автоматики або налаштувати вручну. Переконатися, що шиберна заслінка відкрита. Перевірити на герметичність димар.

Що робити, якщо дим з котла надходить у будинок

Дим із котла йде до приміщення? Якщо котел димить у будинок, насамперед необхідно створити приплив повітря! Розберіться з причинами, описаними вище! І якщо не можете впоратись самостійно, викликайте майстра!
Часто запитують “Чому димить котел тривалого горіння?” або “Чому димить котел на дровах?”. Не має значення, який вид котла Ви вибрали. Важлива якість установки та правила експлуатації!

Дотримуйтесь заходів обережності та уважно вивчіть інструкцію до початку користування твердопаливним котлом! Це допоможе запобігти багатьом питанням і спрацювати на випередження!
Сподіваюся, наші рекомендації були для Вас корисними!

Поділитися в соцмережах