Який димохід краще для будинку та твердопаливного котла?

21.10.2020

Види димоходів

Димохід - це невід’ємна частина системи опалення, організована на основі твердопаливного котла. Саме від димоходу, а точніше від його конструкції та якості виконання, залежить стабільність та ефективність роботи котла.

Існує кілька видів димоходів, які відрізняються між собою за матеріалами та конструкцією. Кожен вид димоходу має свої плюси та мінуси. Розглянемо детальніше, які види димоходів бувають і які плюси та мінуси у кожного із видів.

Димоходи відрізняються за матеріалом, з якого вони виготовляються.

За матеріалом відрізняють наступні види димоходів:

 • димохід з цегляної або кам’яної кладки
 • димохід металевий

Димоходи з цегляної або кам'яної кладки

Даний тип димоходів дуже поширений по причині традиційності застосування цегли у спорудженні димоходів житлових побудов. Як правило, такі димоходи поширені в уже побудованих будівлях і є їх архітектурною частиною.

Так як цегла і камінь мають такі фізичні властивості, як високий рівень теплоємності та теплопровідності, експлуатація димоходів з цього матеріалу має наступні нюанси:

 1. при запуску котла з холодним цегляним димоходом, може спостерігатися ефект дуже слабкої тяги, що буде проявлятися в задимлені котельні. Ефект слабкої тяги буде присутній до моменту повного прогріву димоход
 2. якщо цегляний димохід всіма своїми сторонами або однією стороною стикається з зовнішнім оточенням, то може спостерігатися ефект інтенсивного утворення конденсату всередині димоходу, що в свою чергу приводить до його швидкого забруднення продуктами згорання.
 3. з часом через постійні перепади температури цегляна кладка димоходу може втрачати цілісність, що проявляється у вигляді утворення тріщин. Це дуже небезпечна ситуація з точки зору пожежної безпеки. За певних умов сажа, що знаходяться в димоході, може загоратися і через тріщини вогонь може проникнути в приміщення. Щоб уникнути подібної ситуації, цегляний димохід рекомендується гільзувати трубою з нержавіючої сталі.

У цілому варто відзначити, що виходячи зі складності монтажу, а також багатьох нюансів, пов'язаних з експлуатацією, доцільність цегляного дімоходу, м'яко кажучи, сумнівна.

Металеві димоходи

металевий димохід

Металеві димоходи - це найпоширеніший тип димоходів. Зазвичай, вони виготовляються з труб круглого або рідше прямокутного перетину. У якості матеріалу може використовуватися як звичайна, так і нержавіюча сталь. Димоходи зі звичайної сталі по довговічності значно поступаються димоходам з нержавіючої сталі, особливо, якщо в конструкції відсутня теплоізоляція. Однак, з іншого боку, димохід з нержавіючої сталі значно дорожче.

Важливо! Не рекомендується виготовлення димоходу з оцинкованої сталі. Такі димоходи вкрай недовговічні, буквально на один-два сезони.

У всякому разі, будь-який металевий димохід рекомендується теплоізолювати по всій довжині. Тільки теплоізольований димар дозволяє позбутися від таких неприємних явищ як:

 • перекидання тяги;
 • задимлення котельні;
 • утворення великої кількості конденсату в трубі і, як наслідок, швидке забруднення димоходу сажею і смолами.

Який димохід краще для твердопаливного котла?

На сьогоднішній день, кращим типом димоходу є так званий димохід сендвіч. Конструктивно такий димохід складається з двох труб - внутрішньої з нержавіючої сталі і зовнішньої з оцинкованої або нержавіючої сталі. Між внутрішньою і зовнішньою трубою розташовується теплоізоляційний шар з базальтового волокна або іншого теплоізоляційного матеріалу. Завдяки наявності теплоізоляційного шару такі димоходи швидко прогріваються і утримують необхідну тягу і, звичайно ж, мінімізують утворення конденсату всередині.

Плюсами димоходу-сендвіча є:

 1. довговічність
 2. простота монтажу
 3. простота чищення
 4. мінімальне утворення конденсату
 5. естетичний зовнішній вигляд

Із мінусів димоходу-сендвіча можна відзначити, мабуть, тільки один - високу вартість.  Однак, цей мінус повністю компенсується безліччю вищеперелічених плюсів.

Важливо! При виборі димоходу слід враховувати технічні вимоги виробника твердопаливного котла, що стосуються площі перетину і висоти димоходу. Дана інформація міститься в інструкції по експлуатації твердопаливного котла. При цьому, такий параметр як мінімальна висота димоходу на кожному конкретному об'єкті може відрізнятися від рекомендованого заводом виробником твердопаливного котла. Відмінність може бути як в меншу, так і більшу сторону, і це безпосередньо залежить від висоти самої будівлі, а також від рельєфу навколишньої місцевості і наявності на ній високих об'єктів.

Висота димоходу для твердопаливного котла

При установці димоходу необхідно дотримуватися таких правило - димохід завжди повинен бути вище хоча б на півметра найвищої точки будівлі! Однак, при достатньому віддаленні димоходу від найвищої точки будівлі, димохід можна зробити і нижче. Залежність висоти димоходу і відстані до найвищої точки будинку можна проілюструвати наступним малюнком.

висота димоходу

Згідно з вищенаведеною схемою, верхнє закінчення димоходу в міру віддалення від гребню будівлі повинно потрапляти в сектор 10-ти градусів щодо гребню даху.

Установка на димохід грибків і флюгерів

Грибки на димохід встановлюються з метою захисту димового каналу від попадання опадів всередину. До встановлення грибка димоходу слід підійти відповідально. Справа в тому, що якщо відстань між краєм труби і внутрішньою площиною грибка буде занадто малою, можуть спостерігатися такі неприємні явища:

 • послаблення тяги і, як наслідок, задимлення в котельній;
 • закручування диму навколо труби, що тягне за собою погіршення зовнішнього вигляду димоходу внаслідок забруднення;
 • дим, що стелиться по землі, при певних метеорологічних умовах.

Щоб уникнути перерахованих вище неприємностей, слід пам'ятати, що відстань від краю труби до внутрішньої поверхні грибка має бути не меншою ніж діаметр димоходу.

Останнім часом, стала популярною установка на край димоходу такого елемента як флюгер. Цей елемент димохідної системи дозволяє направляти дим строго по напрямку вітру. Однак, іноді може відбуватися заклинювання даного елемента через обмерзання, в результаті чого, при зміні напрямку вітру на протилежне, спостерігається зникнення тяги. Тому, через дану проблему встановлення флюгера на димохід не рекомендується.

Чистка і обслуговування димоходу

Важливо! Чищення димоходу - це неминучий і вкрай необхідний захід, так як забруднений димохід є причиною зникнення тяги і всіх негативних моментів з цим пов'язаних.

Ще на етапі проектування димоходу слід передбачити організацію таких елементів як:

 • сажезбиральник з дверцятами,
 • ревізійні люки в горизонтальних частинах димоходу.

Всі ці елементи необхідні для контролю стану внутрішньої поверхні димоходу, а також для здійснення його чищення. Періодичність чищення залежить від швидкості забруднення димоходу продуктами горіння, а в свою чергу швидкість забруднення залежить від безлічі факторів таких як: вид і якість твердого палива, конструкція димоходу (наявність теплоізоляційного шару), режим топки котла (налаштування оптимального процесу горіння). Контроль через ревізійні люки на предмет наявності забруднення в димоході рекомендується здійснювати не рідше, ніж раз на місяць.

Чищення можна проводити в міру забруднення димоходу, але не рідше одного разу за опалювальний сезон.

Важливо! Правильно спроектований, змонтований і своєчасно обслужений димохід - це запорука стабільності і ефективності роботи твердопаливного котла.

Поділитися в соцмережах