Як почистити котел від сажі

11.03.2021

Твердопаливний котел — оптимальне рішення для обладнання автономного опалення в приватному будинку. Однак в процесі його експлуатації на стінках неминуче накопичується сажа, дьоготь, смола. В результаті скорочується термін служби котла, знижується тепловіддача. Тому кожен власник такого обладнання повинен заздалегідь розібратися в питанні, наскільки часто потрібна чистка котлів та як її правильно проводити?

Причина утворення сажі в котлі

Швидке забруднення котлів відбувається при використанні неякісного палива, а також неправильній організації його спалювання. В якості палива може застосовуватися вугілля, дрова, пелети, торф, які після згоряння залишають на стінках обладнання відкладення — смолу, сажу, дьоготь. Накопичуються вони переважно на стінках топки, теплообмінника і системи димовидалення.

Причини скупчення смоли в котлі:

 • паливо з високим вмістом вологи;
 • спалювання в котлі побутових відходів;
 • завантаження великого обсягу палива в камеру згоряння;
 • недостатньо висока температура, що веде до тління;
 • використання смолистих дров.

Швидке накопичення сажі на стінках димаря спостерігається при нестачі кисню в процесі горіння, а також недостатньо високій температурі в камері.

Дьоготь утворюється в системі в таких випадках:

 • неправильне облаштування системи опалення;
 • низький димар;
 • недостатнє нагнітання повітря в камеру згоряння (в піролізних котлах).

Чистка твердопаливного котла від будь-яких відкладень повинна проводитися регулярно, щоб уникнути неприємних наслідків і зберегти функціональність обладнання.

Негативні наслідки для опалювального обладнання

При скупченні смоли, дьогтю і сажі на стінках опалювальної системи істотно знижується тепловіддача: всього 2-3 мм нагару зменшує потужність котла на 30%. В результаті ви не зможете швидко та рівномірно прогріти будинок, будете не ефективно спалювати паливо — істотно збільшиться його витрата.

Якщо відсутня своєчасна чистка твердопаливних котлів, наслідки з боку системи опалення можуть бути такими:

 • вихід з ладу елементів, що виконують функцію обігріву;
 • корозія металевих частин котла;
 • задимлення котельні.

Чим чистити котел і як часто це робити залежить перш за все від виду і якості палива, що спалюється. При використанні якісної сировини досить чистити камеру згоряння щомісяця. Якщо ж паливо низькосортне, оптимальна періодичність очищення — кожні 14 днів.

Способи чищення твердопаливного котла від сажі

Перед кожним власником автономної опалювальної системи постає закономірне питання: як почистити котел від сажі, смоли та інших відкладень? Далі розберемо можливі способи. Але головне запам'ятайте — важлива періодичність, адже навіть ретельна очистка раз на півроку навряд чи врятує ситуацію.

Механічна чистка котла

Виконується така чистка з використанням інструментів — щіток, кочерги, лопаток і скребків. Стінки камери згоряння вручну очищаються від відкладень, після чого прибираються лопаткою. Робота виконується в охолодженому обладнанні.

Як почистити котел від нагару, якщо в ньому спалювалися дрова смолистих порід і шар відкладень товстий? У цьому випадку потрібно більше зусиль. Спочатку котел необхідно нагріти, щоб відкладення стали м'якими і легше відходили від стінок. Далі їх варто прибрати за допомогою щітки і лопатки. На завершення слід протопити котел, щоб залишки повністю вигоріли.

Хімічна чистка твердопаливного котла

Цей метод потребує використання спеціальних засобів, які нейтралізують смолу, дьоготь і сажу. Як почистити котел від нагару хімічним методом? Існує два способи:

 1. Спеціальний засіб додається безпосередньо в паливо, в процесі згоряння воно взаємодіє з нагаром, руйнує його і виводить через димохід.
 2. На стінки обладнання наноситься кислотний засіб, що руйнує відкладення. Потім залишається механічно очистити їх і прибрати.

Працювати з хімічними речовинами для чищення котла слід акуратно, строго дотримуючись рекомендації виробника на етикетці.

Паровий метод

Очищення проводиться за допомогою парогенератора і виконати його самостійно в домашніх умовах неможливо. Потрібно залучати фахівця.

Чим чистити твердопаливний котел від смоли, дьогтю і сажі вирішувати вам. Полегшити цей процес, а також зменшити швидкість утворення нагару на стінках обладнання дозволить дотримання таких рекомендацій:

 • відмовтеся від спалювання смолистих дров — берези, сосни;
 • подбайте, щоб при роботі котла в камеру згоряння надходила достатня кількість кисню;
 • спалюйте сухі дрова з вологістю менше 20%.

Дотримуйтеся цих простих правил, регулярно проводьте чистку котла, і тоді він прослужить вам не один десяток років.

Поділитися в соцмережах