Як правильно топити твердопаливний котел

27.05.2021

Чим і як правильно топити твердопаливний котел необхідно знати всім власникам. Адже від дотримання цих простих правил буде залежати ефективність котла, термін роботи, витрата палива і т. д. Процес використання котла складається з декількох етапів і залежить від його моделі.

Як правильно топити твердопаливний котел

Весь процес можна умовно розділити на 3 стадії:

 1. вибір і підготовка палива, придатного для конкретного котла;
 2. прогрів системи;
 3. розпалювання та перемикання на автоматичний режим роботи.

Використання котлів, що працюють на твердому паливі, має свої особливості експлуатації:

 • необхідність постійної перевірки температури всередині системи;
 • різний обсяг води в системі і конструкція теплообмінника;
 • необхідність правильного підбору палива;
 • залежність від наявності електроенергії в деяких моделях;
 • необхідність проведення технічного обслуговування обладнання та його окремих частин.

Якщо при найпершому запуску з'явився неприємний запах, це не говорить про несправності. Це пов'язано з тим, що на етапі виробництва корпус котла покривається спеціальною емаллю, яка перший час буде поступово вигоряти, виділяючи специфічний запах. Тому перший запуск повинен проводитися в добре провітрюваному приміщенні на максимальній потужності не менше 1 години.

Вибір палива і нюанси при використанні

Більшість котлів можуть працювати на:

 • дровах;
 • вугіллі бурому;
 • торф'яних брикетах;
 • кам'яному вугіллі;
 • антрациті;
 • гранулах.

Кожен з видів палива відрізняється калорійністю, тому і ефективність роботи пристрою з ними буде різною. Чим краще топити котел зазвичай зазначено в інструкції виробника. Даних вимог рекомендують дотримуватися, використовуючи рекомендований вид палива в якості основного.

Вибір конкретного виду палива залежить від марки котла, його конструкції, особливостей системи опалення в будинку і місцевості, де розташовується опалювальне будівлю.

Як правильно топити котел вугіллям?

Первинне розпалювання проводиться за допомогою деревної тріски, яку укладають на папір. Готуючи камеру, на трісках розміщується кілька полін, діаметр яких не перевищує 15 см.

Далі підпалюється папір, закривається дверцята з обов'язковим відкриттям піддувала. Це необхідно для забезпечення тяги і нормального горіння. Шиберна засувка трохи відкривається, поки відбувається розпалювання.

Приблизно через 20-25 хвилин активного горіння обладнання стає досить прогрітим. Після цього можна засипати вугілля. Після піддувало закривається, з одночасним відкриттям шиберної засувки.

Як краще топити котел вугіллям? Сировину необхідно закладати невеликими порціями. Спочатку кількість не повинна перевищувати 6 см. Наступна партія може досягати 20 см. Важливо перед кожною новою закладкою сировини повністю закривати піддувало.

Яким вугіллям краще топити котел? Кращим вважається антрацит, завдяки мінімальній зольності і високій калорійності.

Як правильно топити твердопаливний котел брикетами?

Час горіння такого матеріалу в 2 рази перевищує час горіння дров. Техніка його застосування нагадує використання вугілля.

Спочатку камера прогрівається з використанням тріски або подрібнених брикетів. Після їх згоряння викладається перший шар — не більше 15 см. Після — максимум 20 см.

Як правильно топити котел торф'яними брикетами?

Торфобрикети можуть розпалюватися верхнім способом. Брикети укладаються на дно камери, зверху розміщується кілька шарів трісок, паперу або сухих дрібних дров, які й підпалюють. Приблизно через 60 хвилин, підпалюють шар брикету, який викладають зверху.

Як продовжити роботу котла від одного завантаження?

Фахівці радять дотримуватися деяких порад:

 1. Витрата дров буде мінімальною, якщо використовувати тільки суху деревину. При намоканні знижується її енергетичний склад.
 2. Брикети роблять з дерева, торфу та соломи. Краще вибирати ті, які вироблені методом пресування.
 3. Пелети також можуть виготовлятися з соломи або відходів деревообробної промисловості. Важливо вибирати пелети світлого відтінку без домішок кори, піску, який в ній може знаходитися і т. д.
 4. Застосування торфу супроводжується викидом в атмосферу небезпечних частинок. Тому цього не радять робити в густонаселених районах.
 5. Якщо в котлі відсутня автоматика, рекомендують по краях топки розміщувати великі поліна, а в центрі дрібні. Це пов'язують з тим, що при розпалюванні цього виду палива може виділятися багато диму.
 6. Щоб антрацит міг повністю згоріти, необхідна наявність масивного вогнища. Тому радять відсівати великі частинки вугілля, що залишаються після перегорання палива, і використовувати їх повтор

Блок запитань і відповідей по темі

Якими дровами краще топити котел? Умовно деревина ділиться на листяну і хвойну. До листяних відносять березу, вільху, акацію, дуб, тополя. Рідше використовують фруктові породи дерева, ясен, клен. Найкращою вважається деревина акації, дуба і берези. До хвойних належать ялина і сосна. Горить така деревина добре, але дуже швидко. При цьому при горінні хвої виділяється значна кількість диму і смол, які осідають на поверхні димоходу та інших частинах агрегату.

Чи можна пелетами топити звичайний ТТ котел? - Робити це допустимо. У котлі з колосниковою системою при цьому зменшується розмір щілини колосника.

Чи можна топити котел коксом? - Ні, цього робити не можна.

Чи можна пелетні котли топити дровами? - Це допускається робити тільки після зняття пелетного модуля і відключення системи автоматичної подачі пелет.

Чи можна топити твердопаливний котел без води? - Котли, обладнані вбудованим теплообмінником, без води топити не можна.

Чи можна топити котел ДСП? - ДСП здатне швидко загоряється без застосування спеціальних засобів. Але використовувати його не доцільно, оскільки ціна його досить висока і призначений він для інших цілей.

Чи можна топити котел сосновими дровами? - Робити цього не варто з кількох причин. По-перше, це не економічно, оскільки тепловіддача цього виду деревини мінімальна. При цьому вона виділяє смоли, які можуть становити небезпеку для роботи механізмів і привести до поломки котла.

Чи можна топити котел шишками? - Робити це можна, але для обігріву їх потрібно дуже багато, оскільки згоряють вони швидко. При цьому вони ще виділяють багато диму і смол, тому доведеться часто чистити димохід.

Чим краще топити котел дровами або вугіллям? - Основна відмінність цих матеріалів в калорійності. У вугілля цей показник вищий, тому його витрата більш економічна.

Поділитися в соцмережах