Чистка димоходу від сажі

14.04.2021

Чистка димоходу: як чистити димохід твердопаливного котла

При горінні палива утворюється сажа і смоли, які осідають на стінках димоходу. Згодом їх відкладення тверднуть, стаючи схожими на бетон. Якщо їх вчасно не видаляти, під ними починає відбуватися процес корозії, що призводить до руйнування металу і виведення з ладу обладнання. Уникнути поломки можна, якщо періодично проводити чистку димоходу.

Чи потрібно чистити димохід?

Чистка димоходу дозволяє уникнути серйозних наслідків і поломки твердопаливного котла. Під час роботи обладнання на стінках димоходу з різних причин можуть утворюватися сажа, смола та інші відкладення.

Причиною появи сажі стають:

 • надходження в систему незначної кількості кисню;
 • недостатня температура горіння.

Смоли можуть з'являтися з таких причин:

 • використання для обігріву сирого палива;
 • робота котла на низьких температурах;
 • закладка занадто великої кількості палива.

Дьоготь може накопичуватися на трубах при:

 • надходженні в камеру згоряння недостатньої кількості кисню;
 • недостатній висоті димоходу;
 • неправильній конструкції обладнання.

Регулярне чищення сендвіч димоходу дозволить уникнути таких наслідків:

 1. Поломка основних елементів обладнання, які відповідають за якість обігріву приміщення.
 2. Зменшення показників тепловіддачі, нерівномірний розподіл тепла і прогріву приміщення.
 3. Збільшення витрати палива через звуження просвіту в димоході.

Способи чищення димоходу

Як чистити димохід твердопаливного котла? Існує 2 способи: механічний і хімічний. Кожен з них має свої особливості і порядок проведення.

Механічний спосіб

Чистка димоходу твердопаливного котла механічним способом дозволяє ефективно позбутися від кірки, що скопилася всередині труби. Для проведення механічного чищення, потрібні:

 1. Скребки. Вони використовуються для очищення безпосередньо труби димоходу.
 2. Щітки і йоржики підходять для ліквідації забруднень в теплообміннику.
 3. Трос з ядром для очищення труби зверху.
 4. Підходящий одяг (неслизьке взуття, рукавички, захисні окуляри, маска) і страхувальний трос.

Як почистити димар від смоли та інших відкладень механічним способом? Роблять це в такий спосіб:

 1. Попередньо котел нагрівається. Це необхідно для того, щоб дьоготь і смола, що мають досить щільну текстуру, стали м'якшими, і очистити їх було простіше.
 2. За допомогою скребків і лопаток проводиться механічне видалення відкладень.
 3. Якщо в димоході відсутнє вікно для ревізії, доведеться чистити його зверху, піднявшись на дах приватного будинку. Тут використовують ядро, підвішене на міцному тросі. По черзі опускаючи і піднімаючи його, видаляються забруднення.

Хімічний метод

Чистка димоходу твердопаливного котла цим способом базується на застосуванні хімічних речовин (поверхнево активних гелів, порошків, рідини), здатних розчиняти навіть стійкі відкладення на стінках. Їх перевагою є простота використання. Речовини просто додаються в топку твердопаливного котла, після чого вони піднімаються вгору, осідаючи на відкладеннях і руйнуючи їх.

Але якщо в димоході присутня велика кількість забруднень, застосування хімічних речовин може виявитися недостатньо. У такому випадку його слід комбінувати з механічною чисткою.

Як часто потрібно чистити димохід твердопаливного котла?

Частота чищення димоходу від сажі та інших відкладень залежить від виду палива, використовуваного для обігріву. Наприклад, якщо використовується вугілля, дрова або інше якісне паливо, проводити процедуру потрібно 1 раз на 30-40 днів. Якщо паливо має низьку якість і підвищену вологість, робити це слід не менше 1 разу на 14 днів.

При цьому важливо постійно стежити за станом і роботою твердопаливного котла. Помітивши будь-які збої чи неполадки, чистка димоходу котла повинна проводитися позапланово.

Профілактика

Щоб чистка сажі в димоході проводилася якомога рідше, необхідно дотримуватися певних правил:

 1. Утеплити димохід, щоб уникнути різких перепадів температури і запобігти формуванню на стінках труби конденсату. Для цього можна використовувати мінеральну вату, штукатурку.
 2. Відмовитися від використання дерева з високим вмістом смоли. Саме воно виділяє найбільше речовин, що створюють на поверхні щільні відкладення, впоратися з якими складно.
 3. Не кидати в топку котла різні побутові відходи і сміття.
 4. Не використовувати вологі дрова.

Знаючи, як почистити димар від сажі в домашніх умовах, можна самостійно позбутися відкладень та уникнути поломки обладнання.

Поділитися в соцмережах