Що робити, якщо вода в котлі закипіла?

15.03.2019

Якщо вода в системі опалення при русі через все радіатори не встигає охолонути до тих пір, поки досягне котла, це призводить до його закипання. Що робити, якщо вода в котлі закипіла? Нижче визначимо причини закипання, а також, що потрібно зробити, щоб вирішити проблему та не допустити її повторення.

Найчастіше така несправність спостерігається в твердопаливних котлах тривалого горіння. Що робити, якщо закипів котел? Перш за все потрібно визначити, на якому етапі в системі відбулося закипання:

 1. Відразу після завершення монтажу та першого запуску. Можлива причина, чому закипає котел — неправильне підключення елементів, неточності при прокладці труб.
 2. Після того, як якийсь час система працювала справно. Причина — несправність циркуляційного насоса або потрапляння повітря в систему.

Як знизити температуру в котлі?

Конструкція котла передбачає можливе закипання води, проте довгий час при таких умовах він функціонувати не зможе. Якщо закипів котел, що робити крок за кроком:

 • перевести терморегулятор на 0;
 • дочекатися припинення горіння в топці (для прискорення можна вийняти вугілля з камери згоряння, засипати золою, піском);
 • відкрити очисні отвори з камерою згоряння.

Все це дозволить котлу швидше охолонути. Якщо система змонтована правильно, нічого страшного не станеться, тому панікувати не варто.

Важливо! У деяких котлах запобіжні заходи при кипінні теплоносія не передбачені, при цьому система герметична, і така ситуація може стати причиною аварії. Відомо, коли котли вибухали під тиском пару, що утворився всередині.

Якщо кипить котел опалення, в якому відсутні автоматичні захисні канали для спуску тиску, необхідно на радіаторі відкрити повітряний клапан. Таким чином вдасться попередити псування елементів системи і з'єднань труб через високий тиск.

Після виявлення, чому закипає твердопаливний котел, необхідно усунути несправність. До цього експлуатувати його не можна. Що робити, якщо котел закипів? Відновити роботу системи можна за допомогою таких дій:

 1. Правильне налаштування циркуляційного насосу.
 2. Зупинка насоса і за рахунок цього прискорення переміщення теплоносія.
 3. Відновлення нормальної прохідності води на всіх ділянках системи.
 4. Монтаж теплового акумулятора (ТА).
 5. Виявлення та усунення можливих джерел завоздушенності.
 6. Установка нових батарей або додаткових секцій радіаторів.

Знаючи, що робити, якщо котел закипів, вдасться попередити аварійні ситуації та запобігти виходу обладнання з ладу. Але є й дії, які в такій ситуації неприпустимі. Не можна заповнювати систему холодною водою і заливати котел. Це може призвести до вибуху.

Теплоаккумулятор для захисту від закипання котла

Користувачі, які хоча б один раз зіткнулися з такою проблемою, цікавляться: що робити, щоб котел знову не закипів знову? Оптимальним рішенням стає установка ТА в опалювальну систему. Це не тільки попередить неприємності у вигляді закипання теплоносія, а й зменшить частоту підкидання палива.

Як це працює? При монтажі теплоаккумулятора в гідравлічному контурі збільшується загальна кількість води. А щоб підігріти близько 2000 л води, навіть найпотужнішому обладнанню буде потрібно чимало часу.

Циркуляційний насос системи опалення вимагає постійної подачі електроенергії для своєї роботи. Навіть короткочасна відсутність електрики може стати причиною того, чому кипить котел, якщо ТА не встановлено. В аварійній ситуації резервуар з рідиною візьме на себе надлишок тепла і тим самим попередить закипання.

Крім того, теплоаккумулятор накопичує теплову енергію, зменшуючи витрати палива і збільшуючи період між топками. ТА — це комплексне рішення, яке зробить експлуатацію твердопаливного котла безпечною, комфортною та більш економічною.

Відео на тему "Чому кипить вода в котлі"

Поділитися в соцмережах