Підключення триходового клапана до системи опалення

22.03.2021

У будь-якій системі опалення, організовані на основі твердопаливного котла, повинні бути присутніми так звані змішувальні клапани. Їх тип і кількість в схемі можуть бути різними у кожній конкретній системі опалення. Про те, як працює трехходовий системний клапан, які основні найпоширеніші типи змішувальних клапанів бувають, і про їх практичне призначення, ми і поговоримо в даній статті.

Триходовий термостатичний змішувальний клапан

Навіщо потрібен трьохходовий системний клапан в твердопаливному котлі - триходовий термостатичний змішувальний клапан призначений для захисту твердопаливного котла від конденсату. Тому даний пристрій ще часто називають антиконденсаційний клапан.
У пристрої даного клапана є термочутливий елемент, який при нагріванні приводить в рух підпружинений шток, який в свою чергу відкриває або закриває один з каналів клапана.

Працює даний клапан наступним чином

На вхід клапана В надходить гаряча вода по байпасному каналу, одночасно надходить вода по каналу А з обратки системи опалення. В клапані відбувається змішування цих двох потоків, в результаті чого на каналі АВ утворюється змішаний потік із заданою температурою. Причому температура цього змішаного потоку залежить від того, який температурний графік відкриття клапана має кожен конкретний термостат.

У продажу зустрічаються триходові термостатичні змішувальні клапани з різною температурою відкриття, наприклад, 45°C, 55°C, 61°C, 72°C та ін. Для захисту твердопаливного котла від конденсування зазвичай застосовують клапани з температурою відкриття не нижче 55°C. Вибір термостата по температурі відкриття залежить від температурного режиму, на якому передбачається експлуатація твердопаливного котла. Наприклад, твердопаливний котел буде експлуатуватися на температурі теплоносія 60°C. Тоді, за такої умови необхідно поставити термостатичний змішувальний клапан з температурою відкриття 55°C.

Схему монтажу термостатичного змішувального клапана

Триходовий термостатичний змішувальний клапан відносно недорогий пристрій, який дозволяє надійно захистити твердопаливний котел від ефекту конденсування, а відповідно, значно зменшує утворення різних відкладень на стінках котла.

Додатково до перерахованих вище корисних ефектів варто відзначити й те, що термостатичний клапан безпосередньо, і при цьому в кращу сторону, впливає на економічність роботи котла, а також на його термін служби.

Триходовий клапан змішувача

Триходовий клапан змішувача — це пристрій з трьома каналами, між якими розташована поворотна заслінка, при її повороті в ту чи іншу сторону в клапані відбувається змішування потоків. На відміну від ходового термостатичного клапана, в триходовому змішувальному клапані температурний режим змішаного потоку не є статичним, а може змінюватися в широкому діапазоні На наведеному нижче малюнку показана схема роботи клапана. Практично схему роботи клапана можна описати таким чином. Припустимо, на один з каналів клапана надходить гарячий теплоносій з котла або розподільного колектора, одночасно на інший канал клапана надходить більш холодний теплоносій з обратки системи опалення. На третьому каналі клапана ми можемо отримати змішаний потік теплоносія з відмінним від двох інших потоків температурним режимом.

Трехходовой змішувальний клапан застосовується в тих ділянках гідравлічної схеми системи опалення, де потрібне отримання потоку теплоносія зі змінним температурним режимом. Розглянемо спосіб застосування даного типу клапана за допомогою наведеної нижче схеми.

На схемі зображено розподільний колектор на три окремі лінії опалення. У нашому випадку лінії опалення — це система теплих підлог, радіатори першого поверху і радіатори другого поверху. Припустимо, що в колектор з котла надходить теплоносій з температурою сімдесят градусів. Для радіаторів така температура не страшна, а ось теплу підлогу теплоносій з такою температурою пускати не можна. Ось тут якраз на допомогу і приходить триходовий змішувальний клапан. Підмішуючи в подачу холодний теплоносій з обратки, клапан дозволяє створити на подачі необхідний нам температурний режим. При чому свій температурний режим можна створити на всіх трьох лініях незалежно один від одного. На радіаторній лінії триходовий змішувальний клапан теж дуже корисний, оскільки дозволяє зменшити температуру на радіаторах, наприклад, коли приміщення вже прогрілося, і занадто гарячий теплоносій в радіаторах не потрібен. На схемі зображено триходові змішувальні клапана, оснащені сервоприводами, які дозволяють управляти клапанами в автоматичному режимі. Сервопривод дозволяє дуже точно підтримувати заданий температурний режим в приміщенні, завдяки чіткому зворотньому зв'язку з терморегулюючої автоматикою.

Чотириходовий змішувальний клапан

Чотириходовий змішувальний клапан — це пристрій, що має 4 канали та поворотну заслінку між каналами. На відміну від триходових клапанів, в чотириходовому клапані змішування потоків можна здійснювати відразу в двох напрямках. 

Схема роботи чотириходового змішувального клапана

Чотириходовий клапан працює наступним чином. При повністю закритому клапані (мал. 1.) змішування не відбувається, і гарячий теплоносій йде по малому колу, не потрапляючи в систему опалення, повертається в котел. При повороті заслінки починається змішування потоків теплоносія в двох напрямках: один змішаний потік йде в систему опалення, а інший змішаний потік йде в обратку котла. Трохи повертаючи заслінку вліво або вправо, можна змінювати температурний режим в системі опалення і на обратці котла. Наприклад, з котла йде теплоносій з температурою сімдесят градусів, а нам, припустимо, в систему опалення потрібно п'ятдесят градусів. Повертаючи заслінку клапана, ми розбавляємо 70-градусний теплоносій, що йде з подачі котла, більш холодним теплоносієм, що надходить з обратки системи опалення.

При повністю відкритій заслінці змішування потоків не відбувається і теплоносій йде по великому колу прямо в систему опалення. Варто відзначити, що є моделі чотириходових клапанів, в яких положень повністю закрито і повністю відкрито не існує, тобто змішування потоків присутнє завжди, хоча й у мінімальному обсязі.

Класична схема використання чотириходового змішувального клапана

Управління чотириходовим змішувальним клапаном може здійснюватися як в ручному режимі, так і в автоматичному за допомогою сервоприводу. Сервопривод автоматично повертає заслінку чотириходового клапана в потрібному напрямку за сигналами, що надходять зі спеціального блоку управління, який в свою чергу, програмується на створення потрібного температурного потоку в системі опалення.

Як показує практика, чотириходовий змішувальний клапан — це дуже корисний елемент системи опалення, що дозволяє значно збільшити комфортність експлуатації твердопаливного котла. Фактично, чотирьохходовий клапан дає наступні можливості:

  • утримання необхідного температурного режиму в опалювальному приміщенні, особливо в періоди міжсезоння і відлиг;
  • Частковий, а при деяких умовах і повний захист твердопаливного котла від конденсування.

Установка чотириходового змішувального клапана в систему опалення, організовану на основі твердопаливного котла — це дуже ефективне рішення в співвідношенні витрачених коштів і одержуваного ефекту.

Поділитися в соцмережах