Як правильно спалювати вугілля

11.03.2021

Не ефективне спалювання вугілля і деревини настільки поширене, що вважається нормою.

При горінні, повинен бути дим — підтвердить кожен користувач з досвідом експлуатації, адже протягом багатьох років це був єдиний спосіб спалювання. На щастя, є більш ефективні методи, які допомагають спалювати вугілля і дрова без диму, смороду і дьогтю.

Незалежно від того, наскільки старий і брудний був Ваш котел, топите Ви дешевим чи дорогим паливом — ефективне спалювання палива збереже Вам багато часу і нервів та позбавить від багатьох проблем у котельні, оскільки більшість з них є результатом неправильної техніки спалювання.

Смог — паливо, літаюче в повітрі!

Сморід і густий сірий дим є постійним елементом зими. Все більше і більше людей говорить про це — це погано. Але ніхто не говорить про те, що дим — це паливо, вилітаюче в повітря.

Дим — це гази, що не згоріли, вони вивільняються з кожного типу вугілля і деревини при нагріванні.

Це не просто дим, а частина палива — кожна тонна вугілля містить 300 кг газів, а в тонні дерева понад 700 кг! Проблема полягає в тому, що ці гази спалюються тільки при температурах 400-500C. При правильній температурі гази згоряють, таким чином дим перетворюється в майже прозорі пари. Це правильне економне спалювання вугілля і деревини.

На жаль, більшість користувачів марнотратно ставляться до палива — завантаження великої кількості палива припадає безпосередньо на вугілля.

Температура в котлі, засипаному купою холодного палива, занадто мала, щоб спалити газоподібну складову палива. Тому в димохід летять сірі хмари задушливого газу — кам'яновугільний пил, незгорілі гази деревного палива.

Проблеми, пов'язані з неправильним спалюванням вугілля і деревини:

  •       велика кількість сажі та смоли;
  •       засмічення димоходу;
  •       газові вибухи;
  •       дьоготь, що утворився на стінках теплообмінника і димоходу.

І перш за все перевитрата палива! Лише за рік Ви перепалите тонну, дві або більше, ніж вам дійсно необхідно!

Економне згоряння — як це робиться?

В економному спалюванні вугілля і деревини немає нічого нового. Це створення умов у котлі, при яких паливні гази мають можливість згоріти, в димохід повинні піти (майже) прозорі пари. Є кілька методів, які показані в наступних ілюстраціях.

На наведеному нижче малюнку показано, які методи підходять для різних типів котлів та печей.

Переважна більшість котлів і печей на ринку (в тому числі каміни) є печами верхнього горіння — вихід диму у верхній частині теплообмінника. В таких котлах можна використовувати всі три методи чистого горіння, спалювання зверху-вниз краще. В котлах верхньо-нижнього горіння також, але, як правило, горіння зверху-вниз утруднено.

Чи варто міняти що-небудь? Звичайно, адже правильне спалювання заощадить Вам значну — прим. 30% — кількість палива, яке на сьогодні коштує чималих грошей. Порахуйте, скільки палива необхідно для опалення Вашого будинку і порівняйте споживання — з'ясуйте, скільки ви можете приблизно заощадити.

Додавання палива малими порціями

Варто лише трохи змінити свої звички, відмовитися від спалювання палива знизу, і робота Вашого котла покращиться.

Найпростіший спосіб, позбутися від задимлення — додавати паливо малими порціями.

Малі порції — поняття відносне, палива повинно бути достатньо для того, щоб запалити та при цьому не потушити (охолодити) осередок горіння. Чим більше жару на колосниках, тим інтенсивніше осередок горіння, тим більше палива можна завантажити без ризику «затушити полум'я». При правильній порції палива найгірше, що може вилетіти з димоходу – напівпрозорий чорний дим. Не повинно бути густого сірого диму і заростання димоходу смолою.

Горіння «крок за кроком»

Горіння «крок за кроком» можна назвати від сторони, оскільки в цьому випадку осередок горіння рухається в горизонтальному напрямку. Цей метод є свого роду компромісом між спалюванням зверху і типовим знизу. Забезпечується безперервне горіння шляхом додавання невеликих порцій, не зовсім чисте, але все ж набагато краще, ніж при додаванні великого шару свіжого палива.

Як відбувається горіння?

Горіння «крок за кроком» починається з розпалювання невеликої кількості палива на колосниках. Коли ця частина палива прогорить, вугілля зсуваються до задньої частини котла, а наступна порція палива укладається так, щоб був контакт з жаром, але паливо не повинно закривати його.

Свіже паливо в цих умовах не так швидко нагрівається, як при спалюванні знизу, оскільки гарячі вихлопні гази не проходять через шар. Замість цього вогонь поступово охоплює всю закладку і вивільняє з палива летючі речовини, які мають можливість згоряти при високій температурі.

Порівняння з іншими методами спалювання

Спалювання «крок за кроком» – альтернатива між двома іншими методами горіння.

У порівнянні зі спалюванням знизу він набагато кращий. Навіть додавання великої кількості палива не викликає «забивання» вогнища горіння і тривалого димлення.

У порівнянні з горінням зверху, цей метод є трохи гіршим, оскільки не всі летючі речовини, вивільнені з палива, проходять через шар вугілля і відповідно догоряють. Ситуація однак набагато краща, ніж при укладанні цієї ж кількості палива на вугілля.

Горіння зверху вниз

У порівнянні з традиційним методом спалювання, найчистіший і більш ефективний спосіб горіння.

Як здійснюється верхнє горіння

Завдання полягає в тому, щоб перенести осередок горіння в верхню частину топки. Конструкція котла не змінюється, повітря проходить від колосникових грат вгору. Але тепер осередок горіння повільно опускається вниз і дим з шару холодного палива повинен пройти через вогонь, де він практично повністю догорає. На виході димоходу спостерігається майже прозорий дим, що говорить про ефективне спалюванні палива.

Весь цикл спалювання показаний нижче. Верхнє горіння – процес циклічний, тобто закладка палива, запалюється зверху і повністю прогорає, тільки після цього здійснюється наступна закладка. Весь процес зовсім нескладний і від користувача потрібно лише трохи змінити свої звички.

Таким же чином, як при верхньому горінні, але в меншому масштабі, працюють пальники в котлах з пристрою подачі і тому такі котли спалюють паливо чисто та ефективно.

Результати тестів: менше диму ­– менше викидів

  •       Наявні дослідження в Західній Європі показують, що при верхньому горінні печей і камінів для деревини знижуються викиди твердих частинок більше, ніж на 50%.
  •       Тисячі людей, які протягом багатьох років використовують принцип верхнього горіння, підтверджують помітну економію палива (бл. 30%).

Чи є верхнє горіння безпечним?

Сам метод верхнього горіння не створює нових ризиків у порівнянні з класичним використанням котлів і печей (і навіть трохи зменшує проблему вибуху газів або спалахування димоходу). На якій підставі ми можемо зробити таку заяву:

  • більше десяти років інтенсивного використання саме цього методу в Польщі на різних котлах, не виявили яких-небудь відомих проблем;
  • верхнє горіння широко використовується в Західній Європі;
  • частина котлів верхнього горіння, які в своїх інструкціях говорять саме про цей метод спалювання по конструкції не відрізняються від тих, які не мають ніяких записів про це – проблема не технічна, а в менталітеті виробників.

Сам метод не є складним, проте потрібно бути дуже обережним і не робити те, в чому не впевнені. Він насправді допоможе виявити проблеми, що виникають через помилки в монтажі або недбалість в експлуатації системи опалення, димохідної труби і самого котла, які до сих пір не виявлялися.

Основний ризик при верхньому горінні виникає при завантаженні занадто великої кількості палива. Якщо котел не герметичний або в момент топки відключається електрика, наслідки можуть бути більш серйозними, ніж звичайне підвищення температури або закипання.

В правильно змонтованій системі опалення це безпечно, але не всі системи виконані грамотно.

Найбільш важливим моментом є відносна герметичність всіх дверцят котла і ГРАМОТНИЙ ПІДБІР КОТЛА САМЕ ПО ПОТУЖНОСТІ.

Поділитися в соцмережах