Розмір котельні в приватному будинку

19.08.2021

Щоб система опалення була ефективною і могла безпечно використовуватися, на етапі її проектування і монтажу важливо строго дотримуватися вимог до котелень на твердому паливі. Перш за все котел повинен встановлюватися в окремому приміщенні, до якого також пред'являються особливі вимоги. Саме про них і піде мова в цій статті.

Загальні вимоги до котелень і топкових приміщень

Основні вимоги до приміщення котельні полягають в наступному:

 1. Мінімальна площа котельні дорівнює 8 кв. м. Цей показник залежить від потужності котла. На кожен кіловат потужності розмір котельні для приватного будинку збільшують на 0,2 кв. м.
 2. При установці котла необхідно звертати увагу на зручність його подальшого обслуговування, проведення профілактичних або ремонтних робіт.
 3. Якщо використовується твердопаливний котел, його розміщують на міцній основі, яка підноситься над підлогою на 10 см і більше.
 4. Якщо котельню розміщують в прибудові, в приміщенні можна зробити два різних входи. Важливо, щоб двері були термостійкими.
 5. Вимоги до котельні в приватному будинку припускають укладання металевого листа під топковим відділом. Стіни обробляють асбокартонними листами. Також всі матеріали, які використовувались при облаштуванні котельні в приватному будинку, повинні бути негорючими.
 6. Вентиляція в приміщенні котельні повинна бути комплексною. Для природного повітрообміну використовують двері та вікна.
 7. При організації освітлення перевагу варто віддавати природному. В котельні повинно бути вікно. Додатково встановлюють електричні світильники. Також рекомендується організувати аварійне освітлення.
 8. При організації димовідведення враховують ті ж правила, що і для печі. Висота димової труби повинна становити не менше 5 м. Допустима кількість поворотів або вигинів дорівнює трьом. Розмір вихідного отвору залежить від технічних характеристик обладнання, але не менше розміру вихідного патрубка.
 9. Стіни котельні та житлового будинку не повинні бути суміжними.
 10. Висота стелі в котельні не може бути менше 2,5 м.

Вимоги до висвітлення

Норми для котельні в приватному будинку передбачають установку в приміщенні якісного освітлення. Де б не розміщувалося приміщення котельні — у підвалі, на цокольному поверсі або в окремій будівлі, тут має бути вікно. Його розміри розраховуються, виходячи з площі будівлі. На 1 куб. м простору має бути 0,03 квадратних метра скла.

Вдень повинно бути достатньо природного світла. У темний час доби необхідно використовувати світильники. Хорошим варіантом для облаштування є LED-світильники. Вони не тільки економічні в плані енергозбереження, але ще й відрізняються високим рівнем пожежної безпеки, екологічністю та зручністю у застосуванні.

В котельні обов'язково повинно бути аварійне освітлення. Його живлення здійснюється від незалежних ліній. Світильники в такому випадку повинні обов'язково розміщуватися в таких місцях:

 • кімната, в якій знаходяться контрольно-вимірювальні прилади, щити і пульт управління системою опалення;
 • поруч з водопідготовчою установкою;
 • між котлоагрегатами;
 • поруч з вентилятором або димоходом;
 • біля золоуловлювача і насоса;
 • біля деаераційної системи.

Установка електроприладів, системи освітлення і заземлюючих пристроїв проводиться відповідно до правил для електроустановок.

Вимоги до вентиляції

Вимоги до котельні в приватному будинку припускають використання природного або штучного повітрообміну в спеціально обладнаному приміщенні. Іноді вони можуть поєднуватися.

До переваг природного типу вентиляції відносять відсутність витрат на неї. Її робота заснована на різниці тиску і температури повітря всередині й зовні котельні.

Вентиляція буде ефективною, якщо на кожен кіловат потужності обладнання буде припадати не менше 30 кв. см припливного отвору. Його розміщують на висоті 25-30 см вище рівня підлоги. Сюди вставляється труба відповідного діаметру, яка зовні захищена сіткою, а всередині має зворотний клапан.

Недоліком такої системи називають залежність від погоди на вулиці.

Частковий повітрообмін також здійснюється через щілини, які можуть бути в дверних або віконних отворах, між плитами перекриття.

Для організації штучної вентиляції використовують спеціальну кліматичну техніку, здатну притягати свіже повітря ззовні будівлі, витісняючи на вулицю відпрацьований і забезпечувати циркуляцію всередині приміщення.

Вентиляційні канали повинні розміщуватися горизонтально. Розрахунок протяжності траси проводиться індивідуально для кожної котельні.

При облаштуванні вентиляції слід враховувати важливі моменти:

 1. Важлива наявність окремого воздуховода.
 2. Місця, в яких вентиляційні канали стикуються один з одним, повинні бути герметично оброблені термостійкими засобами.
 3. До одного димоходу може бути підключено не більше двох котлів.
 4. У стелі необхідно спорудити повітряний канал.

При облаштуванні приміщення, в якому буде розташовуватися обладнання для опалення, необхідно враховувати не тільки розмір котельні в приватному будинку, а й безліч інших параметрів.

Поділитися в соцмережах