Що таке теплоаккумулятор і навіщо він потрібен?

07.09.2021

При проектуванні системи опалення з твердопаливним котлом багато людей стикається з питанням — як розрахувати теплоаккумулятор для опалення? Теплоаккумулятором називають ємність, призначену для накопичення гарячого теплоносія. Зазвичай це сталевий бак з виведенням на контур, додатково утеплений та облицьований кожухом.

Використання теплоаккумулятора в системі опалення має масу достоїнств. Перш за все це продовження періодів між новою закладкою дров та забезпечення оптимальної роботи обладнання.

теплоаккумулятор підключений до твердопаливного котла

Навіщо потрібен теплоаккумулятор?

Теплоаккумулятор виконує відразу кілька функцій:

  • накопичення теплової енергії для її подальшої передачі в систему опалення;
  • захист котла від надмірного нагрівання завдяки поглинанню перегрітого теплоносія;
  • підвищення ККД котла завдяки повному згорянню палива в топці;
  • можливість одночасно використовувати різні джерела тепла;
  • можливість забезпечення гарячого водопостачання будинку завдяки використанню буферної ємності.

Як працює теплоаккумулятор для опалення?

Робота теплоаккумулятора заснована на теплоємності води. Який би котел не використовувався в системі опалення, він не може працювати безперервно. Спочатку відбувається його розігрів до максимальних показників, після чого він відключається. Саме в той період, коли котел відключений, теплоаккумулятор передає накопичене тепло в приміщення.

схема підключення теплоаккумулятору

Під час роботи котла в буферній ємності накопичується гаряча вода. Після того, як вода в батареях остигає, відбувається її заміщення порцією гарячого теплоносія з цієї ємності. Теплоаккумулятор в системі опалення потрібно використовувати з вузлом підмішування, який встановлюється за теплоаккумулятором. Вузол підмішування — це блок, який задає температуру на радіаторах опалення. Як вузов підмішування використовують механічний (або з серводом) триходовий кран і насос.

Насос включений в мережу постійно, його завдання — створювати напрямок і продавлювати теплоносій по системі. Таким чином при наявності теплоаккумулятора в системі опалення необхідно завантажити топку котла паливом, встановити на автоматиці котла температуру 85 градусів та спалити паливо при цій температурі. Перевірити, до якої температури нагрівся теплоаккумулятор.

Мінімально ефективна температура теплоаккумулятора — 75 градусів, а краще, щоб теплоаккумулятор прогрівся до температури 80-82 градуси. Потрібно переконатися, що в топці не залишилося палива, температура в теплоаккумуляторі 75-82 градуси, після чого зупинити вентилятор наддуву (натиснути кнопку Стоп).

Подальше підмішування гарячої води в систему теплопостачання відбувається з теплоаккумулятора. Тривалість автономної роботи залежить від тепловтрат будівлі та кількості води в буферній ємності. Коли температура впаде до 52-55 градусів, необхідно завантажити нову порцію палива і спалити її при температурі 85 градусів.

Таким чином для системи опалення з теплоаккумулятором використовується одночасно два або більше насоси.

Вода, яка нагрілася в результаті згоряння палива в котлі, потрапляє в теплоаккумулятор. Далі він розподіляється по радіаторах, з яких рідина знову надходить в резервуар, звідки переміщається для підігріву в котел. Отже, навіть якщо котел вимкнений, певний запас підігрітого теплоносія є в буферній ємності. Звідси він надходить в систему опалення для обігріву приміщення.

Як розрахувати теплоаккумулятор для твердопаливного котла?

Буферний бак, або теплоаккумулятор, — досить об'ємна ємність. Це важливо враховувати ще на стадії проектування будівлі. Для розрахунку обсягу бака дотримуються співвідношення 30-50 л на кожен кВт потужності котла.

Також для цього використовується формула:

Q = m * cp * (T2-T1), в якій

m — маса використовуваного в теплоаккумуляторі теплоносія;

ср — питома теплоємність речовини, що накопичується в теплоаккумуляторі;

T2 і T1 — середні показники температури теплоносія в теплоаккумуляторі до його нагріву та після.

Незалежно від того, яка методика розрахунку теплоаккумулятора використана, важливо дотримуватися певних правил:

  • чим триваліше споживання теплоносія, тим більший обсяг, номінальний тиск не може бути менше максимального робочого тиску;
  • при використанні в системі опалення ГВС і буферної ємності повинні обов'язково встановлюватися запобіжний клапан і розширювальний бак.

переваги підключення теплоаккумулятора

Висновок

Теплоаккумулятор — важливе і корисне пристосування в системі опалення з твердопаливним котлом. Завдяки його використанню можна збільшити продуктивність обладнання та продовжити термін його експлуатації.

Також клієнт буде економити паливо на 30-35%, котел працює тільки на першому режимі (горіння) при ККД більше 90%, теплообмінник котла, димова труба менш схильні до забруднення продуктами згоряння, котел потрібно топити вранці та в разі потреби ввечері на ніч, витрачаючи на це 1,5-2 години.

Але щоб робота буферного баку була максимально ефективною, важливо правильно розрахувати його обсяг.

Поділитися в соцмережах