Як розрахувати тепловтрати будівлі

07.09.2021

Через підвищення вартості на паливо для котлів багато власників приватних будинків почали замислюватися над питанням зменшення тепловтрат. Причин втрати тепла може бути кілька. Причому деякі з них можна повністю усунути, інші ж істотно мінімізувати.

тепловтрати будинку

Основні причини втрати тепла в будинку

Існує кілька причин тепловтрати приміщення:

 1. Через стіни. Таким чином з дому може йти до 30-40% тепла. А якщо будинок має будівельні, конструктивні або інші дефекти, це число може бути ще вищим.
 2. Через фундамент.
 3. Через неякісну теплоізоляцію стін. Навіть при наявності теплоізоляції вона може працювати неефективно. Це може бути пов'язано з використанням неякісних матеріалів, порушенням технології монтажу або закладення стиків.
 4. Через неякісну теплоізоляцію даху. Утеплення покрівлі є важливим моментом на етапі зведення будинку. Якщо вибрати недостатню товщину утеплювального шару, неправильно його укласти або нещільно закрити стики, тепло може йти назовні.
 5. Через неефективну роботу радіаторів. Іноді радіатори встановлюють неправильно, в результаті чого вони нагрівають зовнішню поверхню стіни, що збільшує тепловтрати через стіни.
 6. Через використання неякісних склопакетів.

Тепловтрати через вікна

Вікна складаються з декількох частин: рама, склопакети, фурнітура та імпост. Більшу частину конструкції займає склопакет і саме він найчастіше стає причиною втрати тепла. В середньому показники становлять до 10% витоку тепла з приміщення.

Як зменшити тепловтрати через вікна? Для зменшення теплопровідності:

 • заповнюють їх інертним газом;
 • використовують спеціальні енергозберігаючі технології;
 • ускладнюють конструкцію, збільшивши кількість камер.

Щоб уникнути втрати тепла через вікна, необхідно вибирати якісні та надійні віконні конструкції від перевірених виробників.

розрахунок тепловтрат будинку

Тепловтрати через стіни

Найбільше втрат тепла через стіни припадає на бетонні перемички, кути будівлі, місця сполучення конструкцій. Вирішити проблему допомагає утеплення. Найчастіше його проводять зовні будівлі. Таким чином можна не тільки зберегти вільний простір всередині будівлі, а й змістити точку роси.

Якщо теплоізоляція зроблена правильно, навіть при морозі -25 градусів та відсутності опалення всередині температура в приміщенні знизиться не більше, ніж на 1 градус.

Тепловтрати через підлогу

Втрати тепла через підлогу і фундамент складають близько 10%. Якщо в будинку є підвальне приміщення, цей показник може бути ще вищим. Щоб тепло через підлогу не йшло з приміщення, необхідно:

 1. Використовувати спеціальний захист (демпферну стрічку) по периметру будівлі.
 2. При спорудженні теплої підлоги відступ між зовнішньою стіною та нагріваючим контуром повинен бути більше 10 см.
 3. При виконанні стяжки не використовувати керамзит і пластифікатори. Вони збільшують тепловіддачу приміщення.

Тепловтрати через дах

Тепловтрати через стелю можуть досягати 15%. Основними причинами можуть стати:

 • порушення цілісності покрівлі;
 • відсутність пароізоляції;
 • неправильна укладання утеплювача або його пошкодження;
 • деформація даху в результаті усадки будівлі;
 • використання сталевих елементів на кордоні холоду й тепла.

Щоб уникнути теплових втрат через покрівлю, необхідно:

 1. Використовувати для утеплення мінеральну або кам'яну вату. При цьому необхідно, щоб плита зсередини мала шар алюмінієвої фольги.
 2. Ще на етапі проектування будівлі слід подбати про зменшення кількості зовнішніх стін та кутових приміщень. Своєрідні містки холоду також здатні утворювати численні виступаючі елементи.

Відсоток тепловтрат через різні частини будинку

Щоб уникнути високих тепловтрат у приватному будинку та заощадити на його опаленні, необхідно правильно провести утеплення. При спорудженні утеплювального шару, який дозволить зберегти тепло в будинку, важливо вибирати тільки якісні, довговічні та екологічно чисті матеріали.

Поділитися в соцмережах