Як і чим утеплити будинок?

07.10.2021

Утеплення будинків зовні або зсередини дозволяє досягти комфортної температури всередині будівлі, а також заощадити рахунки за комунальні послуги. Зробити це можна різними способами, у кожного з них є свої особливості, які необхідно враховувати перед проведенням робіт.

Утеплення будинку зовні

Зовнішнє утеплення будинку вибирають через:

 • незначну вартість матеріалу і виконання робіт;
 • відмінне енергозбереження, завдяки чому можна зменшити витрати на опалення до 60%;
 • створення естетичного і міцного фасаду;
 • поліпшення мікроклімату в приміщенні, що позитивно позначається на якості життя;
 • створення ефекту термоса, завдяки чому повітря в приміщенні влітку буде повільніше нагріватися, а взимку — остигати;
 • захист стіни від промерзання;
 • збереження площі приміщення незмінною, чого не можна сказати про утеплення будинку зсередини.

Єдиним недоліком зовнішнього утеплення будинку є більш висока складність і відповідно вартість роботи.

утеплення будинку ззовні

Чим можна утеплити будинок зовні?

Найпопулярнішими матеріалами, які використовують для зовнішнього утеплення, вважаються:

 1. Пінополістирол. Його перевагами можна назвати невелику вагу і вартість, мінімальний рівень вологопоглинання. Однак він не здатний витримувати дію прямих сонячних променів і високої температури, моментально руйнується під впливом розчинників і бензину. До того ж нерідко стає місцем поселення мишей. Через низький показник паропроникності пінополістирол не підійде для утеплення стіни з «дихаючого» матеріалу.
 2. Екструдований пінополістирол. Матеріал складається з гранул полістиролу з додаванням графіту, що робить його більш міцним, надає енергозберігаючі властивості. До його переваг відносять також екологічність, простоту монтажу та стійкість до механічного впливу. Це дозволяє використовувати екструдований пінополістирол 30 років і більше. Недоліки у нього такі ж, як і у звичайного пінополістиролу.
 3. Пінополіуретан. Матеріал з пінно-комірчастою структурою, який створюється з пластмас. Це робить його відмінним теплоізолятором. Високий рівень адгезії дозволяє використовувати його для створення герметичного покриття на будь-якій поверхні. Перевагами пінополіуретану називають стійкість до утворення грибка, підвищеної вологості та високих температур, високі звукоізоляційні властивості. Матеріал підходить для утеплення складних конструкцій і каркасних будинків завдяки монтажу за допомогою шланга і компресора. Саме необхідність використання додаткового обладнання і висока вартість матеріалу стали основними недоліками пінополіуретану.
 4. Кам'яна або базальтова вата, виготовлені з каменю гірських порід. Мінімальна щільність і волокниста структура матеріалу надають йому мінімальні показники теплопровідності. Але незважаючи на це, кам'яна вата стійка до горіння і відрізняється здатністю «дихати». Завдяки високій паропроникності її можна використовувати при утепленні каркасного будинку. До недоліків даного виду утеплювача відносять необхідність створення вологозахисного шару і обов'язкової фіксації, а також незначний рівень міцності, тому з роками він починає руйнуватися.
 5. Спінений поліуретан. Використовується для ізоляції з напиленням або як плита і монтажна піна. Його не радять використовувати на мокрих фасадах, оскільки матеріал здатний легко відриватися.
 6. Ековата — складається з волокон целюлози. Застосовується для напилення на стіну з латами або для заповнення простору між облицюванням і стіною.

Утеплення будинку всередині

Утеплення будинку зсередини проводиться рідше. Зазвичай це випадки, коли зовнішнє утеплення заборонене місцевою владою, якщо стіна перебуває на стику двох будівель або виходить в ліфтову шахту.

Вибираючи, як утеплити будинок, необхідно врахувати, що внутрішня теплоізоляція може:

 1. Зменшити площу приміщення.
 2. Привести до високої вологості в приміщенні або утворення грибка на стінах. Це може статися в тому випадку, якщо технологія монтажу утеплювача буде порушена. Щоб уникнути неприємностей, важливо захистити матеріал від конденсату і продумати надійну вентиляцію в приміщенні. Крім того, для її виконання необхідно ретельно підготувати кімнату — винести або захистити меблі. А всі роботи з утеплення необхідно довірити професіоналам.

утеплення будинку зсередини

Вибір матеріалу для утеплення

Вибираючи, чим утеплити будинок всередині, необхідно звернути увагу на наступні матеріали:

 • пінопласт;
 • екструдований пінополістирол;
 • мінеральна вата;
 • скловата.

Кожен з них має свої особливості, плюси і мінуси, про які потрібно розповісти окремо.

Пінопласт

Матеріал має доступну вартість і вважається досить ефективним. Товщина його листів може бути різною. Оптимальною для внутрішнього утеплення стіни буде товщина в 5 см. Це дасть можливість швидко провести монтаж без необхідності використовувати спеціальні інструменти.

утеплення будинку пінопластом

Недоліками пінопласту називають:

 • горючість;
 • мінімальна міцність листа;
 • незадовільна паропроникність, що може призвести до ефекту сауни в приміщенні.

Останнього недоліку можна уникнути, заздалегідь обладнавши приміщення якісною вентиляцією.

Екструдований пінополістирол

Матеріал дуже схожий на пінополістирол, тільки має жовтий відтінок. Також він більш міцний і довговічний, але при цьому не пропускає вологу і відрізняється горючістю. Тому його застосування також можливе тільки після організації примусової системи вентиляції.

Мінеральна вата

Як утеплювач мінеральна вата використовується досить часто. При цьому перевагу варто віддавати базальтовій мінваті. Вона просто монтується, вважається міцною і стійкою до горіння. До того ж має доступну вартість.

мінеральна вата для утеплення будинку

Але через незначний показник вологостійкості використовувати мінеральну вату рекомендують дуже обережно. Це пов'язано з тим, що в разі вбирання матеріалом значної кількості води він просто перестає виконувати свої функції. Щоб захистити утеплювач від вологи, важливо використовувати гідроізоляцію з боку холодної стіни і передбачити пароізоляцію.

Скловата

На відміну від мінеральної вати цей матеріал здатний пропускати тепло, тому його вартість на порядок нижча. Також скловата має ряд недоліків, серед яких необхідність використання захисної конструкції і захисного костюма під час монтажу, оскільки матеріал сильно кришиться.

Висновки

Утеплення стіни будинку може проводитися як зовні, так і зсередини. Крім того, способи можуть поєднуватися. Це дозволяє вирішити масу проблем — зробити мікроклімат в приміщенні більш сприятливим для життя, а також істотно заощадити на комунальних платежах або вартості енергоресурсів.

Поділитися в соцмережах