Як правильно розпалити твердопаливний котел?

07.11.2021

Популярність котлів, що працюють на твердому паливі, пов'язана з їх ефективністю та доступною вартістю палива. Обладнання постійно вдосконалюється, доповнюється новими функціями. Котли можна умовно розділити на дві групи – з ручним та автоматичним завантаженням.

Перший запуск твердопаливного котла

Незважаючи на те, що конструкція твердопаливного котла є досить простою, необхідно знати, як правильно його запускати, адже від цього залежить безпека. Запуск твердопаливного котла проводиться поетапно:

 1. Необхідно перевірити герметичність всіх з'єднань у системі.
 2. Заповнити труби теплоносієм (найчастіше використовується вода).
 3. Закрити люки, через які проводиться чищення золи.
 4. Перевірити показники тиску на манометрі.
 5. Відкрити вентиль, щоб теплоносій міг вільно переміщатися в системі та увімкнути циркуляційний насос.
 6. Камеру заповнити паливом та виконати його розпалювання.

Після цього необхідно деякий час контролювати рівень тиску. Якщо він виявиться надто високим, необхідно вимкнути обладнання.

Як правильно топити твердопаливний котел вугіллям?

Вугілля є найпоширенішим видом твердого палива. Воно має доступну вартість, а якщо правильно провести укладання, горітиме значно довше і виділятиме при цьому багато тепла. Існує кілька видів вугілля, у кожного з яких є свої особливості:

 1. Кам'яне вугілля. Може підійти практично до всіх типів котлів. Його тепловіддача лише на рівні 5500 ккал-кг.
 2. Антрацит. Цей вид вугілля має найвищі показники тепловіддачі. Але є у нього і недолік — висока температура згоряння та складності, які можуть виникнути під час розпалу антрациту.

Яке вугілля краще використовувати для твердопаливного котла? Універсальним паливом називають кам'яне вугілля, яке просто розпалюється, виділяє багато енергії та довго горить.

Як правильно топити вугіллям:

 1. На ґратах розкладається сухий папір. Щоб він швидше розгорівся, його радять скомкати.
 2. На папір укладається хмиз або тріски, формуючи форму куреня.
 3. Папір підпалюється. Найкраще це робити відразу з кількох сторін.
 4. Закриваються дверцята топки і відкривається засувка зольника, щоб у топку надходив кисень. Поки тріска перегоратиме потрібно стежити за процесом і при необхідності регулювати інтенсивність горіння, використовуючи дверцята зольника.
 5. На тріски, що добре розгорілися, насипається невелика порція дрібнофракційного вугілля (не більше 1/3 обсягу топки).
 6. Дверцята топки закриваються.
 7. Після того, як вугілля повністю розгориться, необхідно додати паливо, трохи ворухнувши те, яке вже горить у топці.
 8. Дверцята піддувала наполовину зачиняються. Якщо дим потрапляє до приміщення, їх закривають, залишаючи невелику щілину.

Щоб досягти більш інтенсивного згоряння, необхідно прикрити заслінку димоходу приблизно наполовину.

Як топити дровами?

Не менш затребуваним видом палива є дрова. Але для опалення може використовуватись лише суха деревина. Якщо вона буде вологою, може утворюватися конденсат на стінках топки або димаря, який, з'єднуючись із чадним газом, формуватиме дьоготь, знижуючи прохідність газів, що відводяться, і зменшуючи термін експлуатації обладнання.

При виборі палива радять звертати увагу на листяні породи дерева. Від хвої краще відмовитись, тому що при горінні такої деревини виділяються смоли, які засмічують теплообмінник та інші частини котла.

Як правильно топити твердопаливний котел дровами:

 1. Перш ніж розтопити котел дровами, необхідно очистити зольник, видаливши залишки попелу за наявності. Це дозволить отримати необхідну тягу та запобігти проникненню чадного газу до приміщення.
 2. Спочатку укладається папір, зверху тріски, солома. І лише останнім шаром буде деревина. Для початку достатньо 2-4 полін, діаметром не більше 10-15 см. Щоб вони швидше розгорілися, необхідно залишити між ними простір, через який вільно проникатиме повітря, що сприяє горінню.
 3. Папір підпалюють у кількох місцях.
 4. Після прогрівання камери та димаря всередину можна покласти поліна більшого діаметру. Найкраще їх викладати у формі колодязя.

Не чекаючи поки дрова повністю прогорять, проводиться нова закладка.

Як топити брикетами?

Брикет відноситься до економічного виду палива. Він екологічний та рідше стає причиною поломки обладнання, ніж у разі застосування вугілля.

Як правильно топити твердопаливний котел брикетами:

 1. Кількість палива, яке закладається в топку, залежить від потужності твердопаливного котла. Для підвищення ефективності горіння важливо, щоб між брикетами залишався вільний простір.
 2. Розпалювати його можна кількома способами, використовуючи спеціальну рідину або укладаючи на дрова, що горять.
 3. Коли брикети почнуть горіти, трохи прикривається піддувало. Якщо цього не зробити, паливо швидко перегорить.

Як топити твердопаливний котел тирсою?

Тирсу в твердопаливний котел потрібно завантажувати зверху на дрова або вугілля, що горять. Щоб вона добре і довго тліла, її рекомендують добре утрамбувати.

Як збільшити час горіння?

Щоб збільшити час горіння твердопаливного котла, рекомендують:

 • провести утеплення приміщення та димоходу котла;
 • збільшити кількість радіаторних секцій;
 • використовувати буферну ємність;
 • встановити автоматику на котел;
 • використовувати триходовий клапан;
 • використовувати якісне паливо.

Як правильно згасити твердопаливний котел?

Достатньо не завантажувати чергову партію палива, щоб котел через певний час згас. Після цього можна проводити його очищення та консервацію.

Від правильності вибору та експлуатації твердопаливного котла залежить тепло та комфорт у будинку. Процес його розпалювання визначається видом палива, яке використовується.

Поділитися в соцмережах