Як спустити повітря з системи опалення

19.10.2021

Повітря в системі опалення перешкоджає циркуляції води. Через це окремі батареї або навіть цілі стояки не будуть нагріватися. До того ж через те, що вода, в якій є повітряні пробки, може переміщатися по контуру ривками, збільшується ймовірність гідроудару. Тому важливо розуміти, як спустити повітря в системі опалення?

Причини формування повітряних пробок

З «повітряними пробками» зазвичай люди зустрічаються відразу після початку опалювального сезону. Як тільки запускається опалення в будинку, деякі мешканці можуть скаржитися на відсутність тепла в квартирі. Причин цьому безліч. Найчастіше це:

 • неправильно спроектована або змонтована система опалення (магістралі зроблені під ухилом, не всі батареї обладнані краном Маєвського);
 • негерметичність системи;
 • порушення заповнення системи теплоносієм;
 • поломка автоматичного повітряспускного клапану;
 • монтаж «теплої підлоги», коли труби прокладаються на різних рівнях;
 • виділення з води кисню після її нагрівання;
 • додавання в працюючу систему нової порції води.

Способи видалення повітря

Уникнути формування «повітряних пробок» в системі допоможе її правильне планування і монтаж, періодичне очищення і акуратне заповнення теплоносієм. Але навіть якщо повітря з'явилося, можна скористатися одним із способів, описаних нижче.

Застосування розширювального бака

В системі, де теплоносій циркулює природним способом, розширювальний бак допомагає вивести повітря. Під час монтажу системи до розширювального баку повинна вертикально підніматися магістраль.

У верхній точці встановлюють ємність, де теплоносій зможе розширюватися при нагріванні, забезпечуючи природний рух рідини в контурі.

Зворотня магістраль встановлюється під ухилом. Це дасть можливість теплоносію природним чином рухатися в системі.

Якщо система зроблена правильно, повітря, яке потрапить в теплоносій, буде витіснятися потоком гарячої води і залишати трубопровід, минаючи розширювальний бак.

Установка відвідників повітря

Цей спосіб використовується в тих системах, де теплоносій пересувається примусово. У верхній точці монтується розширювальний бак відкритого типу, а біля входу в котел – закритого типу.

Ухилу в прямому трубопроводі бути не повинно. Для переміщення всередині води використовується насос спільно з приладом, що скидає повітряні пробки. Такі повітрявідводчики розміщуються в самому верху системи і на поворотах контуру.

Видалення повітря з радіатора

Кран Маєвського – пристрій, що використовується тоді, коли необхідно видалити повітря в батареї опалення.

Процес виведення повітря дуже простий. Для цього достатньо відкрити кран і почекати, поки з системи вийде повітряна пробка. Це відбувається з характерним шиплячим звуком. Кран закривають після того, як з отвору радіатора потече вода. Ця процедура використовується для рівномірного розподілу тепла по поверхні батареї.

Додатково встановлені автоматичні повітрявідводчики спрацюють, якщо тиск всередині системи зміниться. Вони бувають вертикальні і горизонтальні. Їх монтують там, де існує велика ймовірність формування пробки (петлі, повороти труби).

У закритих опалювальних системах завжди встановлюються автоматичні повітрявідводчики. Монтують їх в певних точках контуру, що дає можливість локально видалити повітря на етапі його переміщення в найвищу точку контуру.

Використання сепаратора повітря

Це пристосування підходить для великих автономних систем опалення. Його функція у відборі в системі повітря з подальшим його виведенням. Сепаратор зазвичай має сепараторний шлам. Спільна робота дає можливість економити місце і управляти домішками (іржа, пісок), видаляючи їх із системи.

Сепаратор – це металевий циліндр. Зверху у нього розташований відводчик повітря, знизу – вентиль для скидання шламу. На трубку, яка розміщена по центру, напаяна сітка, проходячи через яку, створюються вихрові потоки води. Це дає можливість бульбашкам повітря підніматися вгору, виходячи через спеціальну камеру. Для видалення відфільтрованих частинок сміття використовується зливний кран.

Правильне заповнення системи

Щоб уникнути появи повітря в трубах опалення, система повинна бути правильно заповнена водою. Роблять це в такий спосіб:

 1. Відкривається вся арматура, за винятком зливної.
 2. Перекриваються всі крани на радіаторах, крім останньої батареї в петлі.
 3. Помічник підтримує тиск в системі 1 Бар. Для цього використовується пресувальний насос або гілка підживлення.
 4. Подача води відкривається для заповнення магістралі, котлового і розширювального баків. При цьому повітря буде йти через відведення повітря і клапани, які є в групі безпеки.
 5. Одночасно повільно відкривається відразу два крана на першому від котла радіаторі. Робити це потрібно максимально повільно. Використовуючи кран Маєвського, зсередини стравлюється повітря.
 6. Ту ж маніпуляцію необхідно виконати з усіма радіаторами.
 7. Спустити повітря в циркуляційному насосі (відкрутити повітряний гвинт насоса).
 8. Вмикаються в роботу теплогенератор і циркуляційний насос.
 9. Після того, як вода в системі почне нагріватися, проводиться повторне відкриття радіаторних кранів з виведенням з них повітря.

Профілактика появи в системі повітря

Щоб уникнути формування завоздушенності в системі опалення, використовується кілька приладів:

 • сепаратор повітря;
 • кран Маєвського;
 • автоматичний повітрявідводчик.

Вони дозволяють уникнути формування повітряних пробок. Крім цього необхідно:

 • періодично перевіряти систему на герметичність;
 • дотримуватися правил монтажу системи опалення та заповнення її водою.

Знаючи, що провокує появу завоздушенності і як спустити повітря з системи опалення, можна уникнути порушення її роботи та інших серйозних проблем, пов'язаних з формуванням повітряних пробок.

Поділитися в соцмережах