Як підібрати радіатор опалення

06.07.2021

Радіатором називають опалювальний пристрій, всередині якого по спеціальних каналах циркулює теплоносій. Нагріваючись зсередини, радіатор нагріває повітря в кімнаті, створюючи оптимальний мікроклімат в приміщенні. Від того, який пристрій буде використано, залежить економія коштів і комфорт у будинку. Розглянемо, як вибрати радіатори опалення.

Різновиди радіаторів опалення

Для виробництва радіаторів використовують різні матеріали. Найчастіше можна зустріти моделі з:

 • чавуну;
 • сталі;
 • алюмінію;
 • біметалу.

Також вони можуть мати різну конструкцію, від якої залежить якість прогріву повітря в приміщенні. Які бувають радіатори опалення:

 1. Трубчасті. Це колектори, з'єднані вертикальною трубкою. Прилади можуть відрізнятися розмірами, конфігураціями і дизайном.
 2. Панельні. Складаються з панелей з каналами для теплоносія всередині. Щоб збільшити ККД такого радіатора, на його внутрішній поверхні формуються конвертерні ребра. Може складатися з 1, 2 або 3 панелей.
 3. Пластинчасті. Обладнання складається з декількох пластин на металевій трубці.
 4. Секційні. Найбільш затребувані моделі. Виробляються з алюмінію, чавуну або біметалів. Конструкція складається з окремих ділянок. Їх число залежить від того, яка потужність радіатора потрібна для опалення приміщення.

Перед тим, як вибрати радіатор опалення, розраховуються показники опалювальної площі і тиску в системі.

Чавунні радіатори

Чавунні радіатори

Чавунні моделі є практичними, функціональними і довговічними, оскільки чавун стійкий до корозії. Вони відрізняються доступною ціною і можливістю поєднувати їх з будь-яким трубопроводом.

Радіатор з чавуну дуже довго остигає, що дозволяє істотно заощадити на опаленні. Чавунна батарея витримує значний механічний та температурний вплив. Кількість секцій в такому радіаторі може змінюватися в залежності від потреби.

Радіатори з чавуну мають привабливий зовнішній вигляд і здатні внести в дизайн приміщення особливі вишукані нотки. Їх часто вибирають при оформленні кімнати в класичному, сільському та інших стилях.

Але незважаючи на величезну кількість переваг, є у цього виду радіаторів і недоліки:

 • сприйнятливість до гідроударів;
 • інерційність матеріалу;
 • неможливість швидко відрегулювати температуру їх поверхні;
 • складності монтажу;
 • великі розміри і вага;
 • необхідність постійного очищення і фарбування батареї.

Сталеві радіатори

Сталеві радіатори

Моделі, виготовлені зі сталі, відрізняються оптимальним співвідношення якості і ціни. Крім цього, вони відрізняються простотою установки, тривалим терміном служби, різноманітністю розмірів. Сталеві батареї визнані найбільш економічними.

До недоліків сталевих радіаторів можна віднести:

 • схильність до корозії і механічних пошкоджень;
 • необхідність постійної промивки;
 • необхідність точних розрахунків потужності;
 • обмеження по типу використовуваного теплоносія.

Відмінною особливістю сталевих радіаторів є нижнє підключення до системи. Це дозволяє зробити комунікації непомітними для оточуючих.

Алюмінієві радіатори

Алюмінієві радіатори

Батареї з цього металу вважаються оптимальним варіантом для заміського котеджу. Алюміній простий в обробці, завдяки чому виробник може створити модель незвичайної складної форми. Підключення таких радіаторів проводиться за допомогою трубопроводу з пластика або пропілену.

До переваг алюмінієвих радіаторів відносять:

 • компактність;
 • незначну вагу;
 • привабливий дизайн;
 • стійкість до корозії;
 • простота монтажу і обслуговування;
 • мінімальна теплоінерційність;
 • підвищена тепловіддача;
 • доступна вартість.

Але вибираючи алюмінієвий радіатор для системи опалення, необхідно врахувати і його недоліки:

 • порівняно невеликий термін служби;
 • сприйнятливість до гідроударів.

Батареї, виготовлені з алюмінію, не можна використовувати для централізованої системи опалення. Це пов'язано з тим, що для них дуже важливий хімічний склад води. До інших слабких місць цих радіаторів відносять мінімальну межу робочого тиску і різьбове з'єднання окремих секцій.

Біметалічні радіатори

Біметалічні радіатори

Головними перевагами цього виду батарей є максимальна теплопровідність і здатність витримувати значний напір (значне підвищення тиску) в системі. Необхідна кількість секцій досягається за допомогою спеціальних з'єднань.

Біметалеві батареї мають привабливий дизайн, а їх особлива конструкція дозволяє використовувати навіть при тиску рівному 25 атмосфер. Зовні радіатор має алюмінієве покриття, що забезпечує підвищену тепловіддачу. Усередині радіатор зроблений з якісної довговічної сталі. Конструкція такого обладнання дозволяє обігріти кімнату будь-яких розмірів.

Біметалічні моделі стійкі до корозійних процесів, вони з легкістю витримують гідроудари. Недоліком таких пристроїв називають несумісність з антифризом і високу ціну.

Як підібрати радіатор опалення для квартири або котеджу?

Батареї, що встановлюються в багатоквартирних і заміських будинках, мають деякі особливості:

 1. У квартирах не радять монтувати сталеві моделі панельного типу. Це пов'язано з тим, що їх робочий тиск не перевищує 6-8 атм. Що ж стосується централізованої системи, то в ній цей показник може досягати 10 атм. Не підійдуть сюди і алюмінієві батареї. При контакті з іншими металами в них може статися гальванічна корозія.
 2. Ідеальним варіантом для багатоквартирних будинків з централізованим опаленням буде радіатор з чавуну або біметалічна модель. Вони відрізняються підвищеним терміном служби і стійкістю до корозійних процесів.
 3. Що стосується вибору батарей для приватного будинку, то сюди підійде будь-яка модель за умови правильного розрахунку потужності.

Як підібрати потужність радіатора опалення?

Тепловіддача секції радіатора практично ідентична для кожної моделі. Тому при виборі батареї, необхідно розрахувати їх кількість. Зробити це можна за формулою:

К = S x 100 / Р, в якій:

К — кількість секцій в радіаторі;

S — опалювальна площа приміщення;

Р — показник теплової потужності однієї секції.

Якщо використовується панельний радіатор, формула розрахунку потужності наступна:

Р = V x 41, в якій:

V — об'єм опалювального приміщення.

Кількість секцій радіатора розраховується, виходячи з потужності однієї секції і необхідної потужності для опалення приміщення.

Якщо кімната має хоча б одну зовнішню стіну, отриманий в результаті розрахунку результат необхідно помножити на коефіцієнт 1,2.

Поділитися в соцмережах