Які труби краще для опалення приватного будинку

18.08.2021

Щоб в будинку завжди було тепло і затишно, потрібно знати, як правильно розвести опалення в приватному будинку. Для цього важливо вибрати якісні труби, які стануть гарантією стабільної роботи системи опалення.

які труби краще використовувати при опаленні будинку

Труби для опалення: якими вони повинні бути?

Труби в системі опалення грають одну з важливих ролей. Вони необхідні для циркуляції теплоносія в системі. На ринку будівельних матеріалів представлений величезний вибір труб. Вони відрізняються діаметром, матеріалом виготовлення, ціною і т. д. При цьому кожен варіант має свої особливості, позитивні й негативні якості. Враховувати їх необхідно для того, щоб забезпечити надійність опалення і комфорт в приміщенні.

До труб висувають такі вимоги:

 1. Міцність. Навіть при тривалій експлуатації системи опалення труби повинні зберігати свою цілісність. При найменшому пошкодженні їх стінок або проникненні всередину повітря може початися процес корозії. Сама труба почне іржавіти, а на її стінках з'являтися наліт. При значному пошкодженні труби почнеться витік з контуру. А це вже може призвести до аварійної ситуації.
 2. Незначний рівень шуму.
 3. Естетичний зовнішній вигляд. Сховати трубу не завжди можливо. Тому вона повинна мати привабливий вигляд.

Що потрібно врахувати, вибираючи труби?

Вибираючи оптимальний варіант труби, фахівці радять звертати увагу на такі моменти:

 1. Спосіб прокладки труб. Розводка може виконуватися двома способами: відкритим і закритим. При відкритому способі труби не будуть заховані. При закритому вони розміщуються в стіні, під гіпсокартоном або іншим каркасом, під підлогою.
 2. Схема системи опалення. В даному випадку слід звернути увагу на тип приміщення, буде воно опалюватися чи ні (наприклад, прокладка здійснюється в підвальному приміщенні).
 3. Передбачувана температура теплоносія і робочий тиск. Ці показники можуть залежати від того, індивідуальне або централізоване опалення використовується в будинку.
 4. Реалізація опалення. Система може бути простою або складною, з використанням додаткових елементів і конфігурацій.
 5. Загальна площа приміщення, яке треба опалювати.
 6. Простота заміни або ремонту окремих елементів системи. Тут потрібно врахувати чи є вільний доступ до батарей.

Окремо розглядаються вимоги до прокладання системи опалення та експлуатаційні характеристики матеріалу, з якого виготовлені труби.

Різновиди труб опалення

Перед тим, як встановити систему опалення в приватному будинку, необхідно вибрати матеріал, з якого виготовлені труби. Вони можуть проводитися з:

 • сталі (звичайною або нержавіючої);
 • поліетилену або поліпропілену;
 • міді;
 • металопластику.

Стальні труби

У минулому цей матеріал був найбільш затребуваним. Згодом виробники стали пропонувати інші не менш гідні варіанти. Однак і сьогодні в приватних будинках нерідко можна зустріти труби, зроблені з вуглецевої сталі. До переваг цього металу відносять:

 1. Міцність і надійність матеріалу. Сталь виявилася дуже стійкою до різких перепадів температури і тиску, а також гідроударів. Також цей метал здатний витримувати значні механічні навантаження.
 2. Мінімальний показник температурного розширення. Це дозволяє уникнути необхідності монтажу компенсаторів в системі опалення.
 3. Високі показники теплопровідності.
 4. Невисока вартість. Саме цей показник нерідко стає основним при виборі труб.

Але є у сталі і недоліки, які також не можна забувати:

 1. Нестійкість до корозії. Згодом просвіт труби починає засмічуватися, через що теплоносій не може нормально циркулювати всередині контуру. Крім того, корозія металу чревата освітою протікання труби і її пошкодженням. Цього можна уникнути, якщо скористатися методом цинкування.
 2. Сталеві труби відрізняються великими габаритами і значною вагою.
 3. В процесі монтажу таких труб можуть виникнути труднощі. Це пов'язано з тим, що для з'єднання елементів потрібна зварювання. Виконувати такі роботи повинен виключно фахівець, так як існує великий ризик пошкодження оточуючих поверхонь. Замість зварювання деякі вважають за краще використовувати різьбове з'єднання. При цьому сам процес нарізки досить трудомісткий. В даному випадку доведеться використовувати велику кількість куточків, муфт та інших елементів. Тільки якщо правильно і якісно встановити всі елементи, вдасться досягти якості і цілісності системи.
 4. Сталь здатна проводити блукаючі струми. Через це внутрішня поверхня труб може отримати пошкодження.

стальні труби для опалення

Нержавіючі стальні труби для опалення

Легована нержавіюча сталь є більш досконалим матеріалом і позбавлена ​​багатьох недоліків сталевих матеріалів. Труби з нержавіючої сталі знайшли своє застосування в нових і старих будинках. Особливо труби з нержавійки стали популярними під час проведення водопроводів і укладанні теплої підлоги. Це стало можливим завдяки тому, що матеріал відмінно гнеться.

До інших переваг нержавійки можна віднести наступне:

 1. Підвищена стійкість до процесів корозії. На стінках таких труб не накопичується наліт і накип. Тому вони відрізняються високою довговічністю.
 2. Здатність витримувати значні механічні дії і гідроудари.
 3. Мінімальні показники температурних розширень.
 4. Висока гнучкість без зменшення діаметра труби. Особливо це якість буде корисним при монтажі системи в місцях, де простір обмежений. Також завдяки гнучкості труби з нержавіючої сталі підходять для створення систем з різною конфігурацією і невеликим числом з'єднань. Тому труби з цього металу дуже часто використовуються при створенні теплої підлоги.
 5. Простота монтажу.
 6. Високі показники тепловіддачі.
 7. Широка сфера використання.

Недоліком нержавійки називають її ціну. Однак завдяки простоті і швидкості монтажу, а також довговічності матеріалу, такі витрати можна вважати виправданими. Єдине, на що користувач повинен звертати увагу - це стан кілець ущільнювачів. В середньому термін їх служби - не більше 30 років. Тому періодично радять перевіряти їх стан.

Нержавіючі стальні труби для опалення

Мідні труби

Труби з міді для системи опалення використовуються вже не одну сотню років, навіть незважаючи на те, що сьогодні на ринку з'явилися матеріали, вартість яких в кілька разів нижче. Це пов'язано з перевагами міді. Перш за все вони полягають в наступному:

 1. Довговічність. Труби та фітинги, виготовлені з міді, здатні прослужити понад 100 років без втрати своїх характеристик.
 2. Стійкість до процесів корозії і відкладень накипу на стінках, герметичність і захист від проникнення повітря. Все це стало гарантією того, що навіть через багато років пропускна здатність мідної труби не погіршиться.
 3. Стійкість до температурних коливань. Мідні труби прекрасно витримують робочі температури в межах -200 - +500 градусів. Крім того, вони є стійкими до різких змін тиску в контурі.
 4. Високі показники теплопровідності.
 5. Привабливий зовнішній вигляд.

Недоліком, який може відлякати покупця, є висока вартість мідних труб. Але якщо врахувати, що служити вони будуть 100 років і довше, то ціна матеріалу більш, ніж виправдана. Також варто врахувати специфічність монтажу таких виробів. Труби з міді можна поєднувати з алюмінієвими. Це пов'язано з тим, що обидва ці металу здатні вступати в реакцію один з одним. Не менш важливим є якість теплоносія. Навіть незначні металеві елементи в ньому здатні пошкодити поверхню м'якою міді.

Щоб продовжити термін служби труб з міді, важливо відмовитися від їх поєднання з виробами з нелегованої сталі, так як вони дуже схильні до процесу корозії.

мідні труби для опалення

Поліетиленові труби

Цей матеріал виробляється за спеціальною технологією, завдяки якій вдалося досягти його високої міцності. Поліетиленові труби знайшли своє застосування не тільки в системах опалення, але і при створенні теплої підлоги або гарячого водопостачання. Перевагами поліетиленових труб можна вважати:

 • стійкість до корозійних процесів;
 • мінімальна вага;
 • гнучкість;
 • міцність і довговічність;
 • можливість витримувати значну температуру і тиск.

Недоліком матеріалу є висока вартість і необхідність використання спеціального обладнання для створення системи опалення.

Поліетиленові труби для опалення

Поліпропіленові труби

Поліпропілен — це полімер, переваги якого полягають в таких особливостях:

 1. Довговічність. В середньому поліпропіленові труби можна експлуатувати понад 50 років.
 2. Стійкість до корозійних процесів. На внутрішніх стінках поліпропілену не скупчуються відкладення і не порушується їх пропускна здатність. Так як труба повністю герметична, проникнення всередину повітря повністю виключено. Якщо вибрати трубу, армовану алюмінієвою плівкою, внутрішня поверхня буде надійно захищеною від впливу сміття або металевих елементів, які можуть опинитися всередині системи.
 3. Незначна вага.
 4. Міцність і здатність витримувати механічні дії.
 5. Стійкість до занадто високих або низьких температур.
 6. Стійкість до замерзання. Так як матеріал здатний розширюватися, в разі замерзання всередині теплоносія труба не постраждає. Після його відтавання вона знову прийме свою первісну форму.
 7. Можливість герметичного з'єднання завдяки застосуванню зварювання або фітингів.
 8. Простота монтажу. Щоб зібрати систему, використовуються спеціальні фітинги та зварювальний апарат (паяльник).
 9. Мінімальний рівень шуму.
 10. Безпека для людини і навколишнього середовища.
 11. Доступна вартість.

Недоліків у цього матеріалу небагато:

 • необхідність використовувати компенсатори через високий лінійного розширення;
 • неможливість установки в пожежонебезпечних приміщеннях.

Поліпропіленові труби для опалення

Металопластикові труби

Даний матеріал має оптимальне співвідношення якості і вартості. Металопластик складається з декількох шарів. Зовні і всередині - це пластик. Між ними знаходиться алюмінієва фольга. Перевагами металопластику є:

 • стійкість до корозійних процесів;
 • відсутність відкладень на внутрішній поверхні;
 • герметичність;
 • гнучкість і здатність приймати навіть складні конфігурації;
 • тривалий термін експлуатації (близько 50 років);
 • простота монтажу;
 • захист від блукаючого струму.

Недоліками металопластикових труб вважають:

 • незначну стійкість до дії відкритого вогню і механічних навантажень;
 • мінімальну стійкість до дії ультрафіолету;
 • порівняно високу вартість.

Металопластикові труби для опалення

Вибір діаметра труби

Визначившись з матеріалом, з якого виготовлені труби, залишається підібрати правильний діаметр. Для цього враховують площу приміщення і швидкість переміщення теплоносія всередині контуру.

Труби занадто великого діаметра виявляться малоефективними, тому що швидкість руху теплоносія в них буде незначною, а значить приміщення не зможе досить прогрітися.

Чи не підійде і труба занадто маленького діаметру, так як рух води в ній супроводжується підвищеним рівнем шуму, а період експлуатації системи буде скорочено.

Оптимальний діаметр розраховується виходячи з теплової потужності. Наприклад, при висоті стелі в кімнаті на рівні 3 метрів на кожен квадратний метр площі для обігріву потрібно 100 Вт енергії. Додатково додається запас 20%. Отримане значення порівнюють з таблицею, в якій визначається оптимальний діаметр труби.

До вибору труб для монтажу системи опалення необхідно підійти максимально відповідально. Це пов'язано з тим, що навіть невелика помилка може зажадати повного демонтажу і нової укладання системи.

Поділитися в соцмережах